Pokarmy na wigilie 2019-09

2019-02-21 21:14:42

W wielu rejonach Polski w ten wieczór wyruszali kolędnicy. Śpożywane wtedy pokarmy miały zapewnić ludziom szczęście, zdrowie, siłę oraz pomagać w kontakcie z zaświatami.

Można bez większej przesady stwierdzić, że dla możnych były to dania biedoty, a czasem wręcz nędzarzy. Pokarmy na wigilie.

Geneza tej liturgii sięga pierwszych wiekow chrześcijaństwa. Golonka na wigilie?

Pokarmy na wigilie. Obrzędy te i zwyczaje mają więc starą tradycję.

I teraz poszczac mamy wspominac pokarmy smierc Jezusa na krzyzu czyli nie wypada jesc miesa kojazonego z impreza lecz ryby - oznaka skromnego jedzenia. Pokarmy te były przeznaczone dla zmarłych przodków.

Rano, po śladach na piasku, odgadywano kto przyszedł w nocy i czy w ogóle przyszedł. Przepisy rodzinne na dania wigilijne i świąteczne, takie jak barszcz wigilijny, pierogi z kapustą i grzybami, kapusta wigilijna czy ryba po grecku.

Pokarmy wystawiane na stół z okazji wigilii nie należały w tamtej rzeczywistości do rarytasów. Dziś na wigilię podajemy rozmaite potrawy, mniej lub bardziej wzorowane na staropolskich daniach, zawsze bazujące na tych samych składnikach, a więc zboża i ich przetwory, jarzyny, owoce, miód, mak, groch, ryby, orzechy, grzyby.

Stąd też i na dzisiejszych wigilijnych stołach tyle pokarmy jest potraw z kapusty - rośliny o życiodajnej mocy, symbolizującej odradzanie się po długiej zimie przyrody. Wigilie wigilie wigilie w ogóle znane były juz w Starym Testamencie.

Na Podlasiu resztki wieczerzy ustawiano koło pieca, a przed nim ławę posypaną piaskiem lub popiołem. Zobaczcie przepis na barszcz z uszkami, karpia w galarecie, kompot z suszonych owoców.

Popularne przepisy na śledzie, pasztety, oraz nieco mniej znane ale warte uwagi dania jak fasolka zapiekana z cebulką i pierożki z makiem na słodko. Podpowiadamy Wam sprawdzone przepisy na potrawy wigilijne, które mogą znaleźć się na waszych stołach.

Istnieje jednak pewne rozwiązanie pozwalające na spędzenie pięknych świąt przy suto zastawionym stole, bez wkładania w to wysiłku, a przede oszczędzając czas potrzebny na przygotowywania.